reklama

Križovatka tretieho sektora

Tretí sektor sa na Slovensku začal rozvíjať po Nežnej revolúcii v roku 1989. Cieľom vzniku tretieho sektora bolo naštartovanie programov a iniciatív smerujúcim k vyššej humanizácii určitých vylúčených skupín obyvateľstva (napr. zdravotne postihnutých) a ich integráciu, resp. inklúziu, t. j. úplné včlenenie, do tej doby vylúčených jednotlivcov a skupín. Išlo o iniciatívy zanietených jedincov a skupín, ktorí sa snažili o naštartovanie programov, ktoré by mal následne prebrať štát, či neverejný (súkromný) sektor. Prečo to tak dodnes nie je?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

ROZVOJ TRETIEHO SEKTORA

17. november 1989 a následný vývoj v Československu a neskôr v samostatných štátoch Česku a Slovensku znamenal obrovský prelom v dejinách našej vlasti a postupný rozvoj slobody a demokracie u nás. Do roku 1989 boli ľudia so zdravotným postihnutím považovaní za chorých, nie za ľudí znevýhodnených, ľudí s obmedzením. Ľudia so zdravotným postihnutím nemali často ani občianske preukazy, čiže neboli považovaní za rovnocenných. Preto s rozvojom demokracie sa objavili snahy rodičov, rôznych združení, či pomáhajúcich skupín zrovnoprávniť a zintegrovať tieto skupiny ľudí. Zásluhou týchto iniciatív začal rozvoj chránených dielní, podporovaného bývania, zdravotne postihnutí sú zaraďovaní do zamestnania, v školách môžu mať zdravotne postihnuté deti svojho asistenta, ktorý im je nápomocný pri vzdelávaní a pod. Keďže vývoj po roku 1989 znamenal vplyvom spoločenských zmien i nárast nezamestnanosti, bezdomovectvo, či iné nepriaznivé fenomény, iniciatívy tretieho sektora sa zamerali taktiež na tieto cieľové skupiny a pomoc pre nich . Činnosť mimovládnych organizácií sa zameriava na tieto skupiny s cieľom pomôcť im so získaním práce, ubytovania, t. j. opätovného zaradenia do života. Čo sa odvtedy zmenilo?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SÚČASNÝ STAV

V súčasnosti na Slovensku existuje a stále vzniká obrovské množstvo nových mimovládnych organizácií. Množstvo týchto organizácií úprimne pomáha a stále iniciuje nové projekty pomoci týmto znevýhodneným skupinám a tým dopomáha k zlepšeniu kvality ich života a k vyššej humanizácii. No existuje taktiež množstvo organizácií, ktoré dnes využívajú tretí sektor, s cieľom možno nezaplatiť štátu dane, ale previezť si to na vlastné občianske združenie, ktoré má v stanovách pomáhať určitým skupinám, no však len v stanovách. Ľudia mnohokrát prispievajú 2 % svojich daní na organizácie, ktoré len hlasno vyhlasujú ako pomáhajú iným, no často to tak nie je. I verejnosť už kriticky vníma tieto javy a preto mnohí už dnes odmietajú prispievať vo verejných zbierkach, pretože neveria, že ich vlastné peniaze skončia tam, kde by podľa myšlienky tejto zbierky mali, ale ...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

AKO ĎALEJ?

No možno by pomohlo, ak by činnosť takýchto združení a organizácií bola viac kontrolovaná. Je potrebné riadne skontrolovať, či peniaze, ktoré sú prijímané ako osobný dar ľudí s úprimnou snahou pomôcť, boli skutočne využité na pomoc, alebo nie. Združenia a organizácie, ktoré úprimne vykonávajú svoju činnosť, a i keď v malom poskytujú skutočnú úprimnú pomoc iným , sa pri väčších kontrolách nemajú čoho báť, no činnosti takým skupinám, či organizáciám, ktoré zneužívajú peniaze ľudí, ktorí majú skutočnú snahu pomôcť iným, by malo odzvoniť.

ZÁVER

Keďže štát je pri riešení týchto problémov viac - menej nepružný a bohužiaľ dodnes vôbec neprebral štafetu od tretieho sektora a pre súkromný sektor je táto činnosť nerentabilná, je činnosť mimovládnych organizácií veľmi potrebná. No tretí sektor nemôže byť „práčkou" pre niektorých „poctivých" podnikateľov, či nástrojom iniciatívcov, ktorí niekedy vplyvom osobných ambícií v kombinácii s veľkým marketingom skončia až na ústavných funkciách.

Martin Pavlák

Martin Pavlák

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Volám sa Martin Pavlák. Narodil som sa 02.05.1983 v Kežmarku. Bývam v Spišskej Belej. Mám ukončenú Vysokú školu zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, n. o. Bratislava. Momentálne študujem právo na Vysokej škole Danubius. Podnikám v oblasti súkromnej bezpečnosti. Som prezidentom občianskeho združenia ŠÍP, o. z., ktoré sa zameriava na pomoc sociálne slabším. Organizujeme rôzne benefičné koncerty, verejné zbierky a pod. Hrám i v hudobnej skupine ROCK ROSE, kde hrám na gitaru, klavír a spievam. Som slobodný, mojimi záujmami sú hudba, knihy, história, príroda. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu