Adresná pomoc štátu?

Autor: Martin Pavlák | 27.4.2013 o 10:00 | (upravené 27.4.2013 o 10:06) Karma článku: 4,68 | Prečítané:  700x

Témou posledných dní je návrh vlády poskytovať rodinné dávky len do určitej hranice príjmu. Poskytovať dávky, ako príspevok pri narodení dieťaťa, rodičovský príspevok či rodinné prídavky, len ľuďom do určitého príjmu, ľuďom, ktorí sú na takého dávky odkázaní a sú pre nich pomocou a tým, ktorí túto hranicu príjmu prekračujú, pričom hranica zatiaľ nie je určená, ich už neposkytovať. Je to  ale správne?

 

Je pravdou, že pre ľudí s vysokým príjmom sú tieto dávky často „sprepitným".  Sú to peniaze, ktoré si ani nevšimnú, že im prišli, štát ich rozdáva plošne pre všetkých a týmto ľuďom ich fakt netreba. Touto skupinou ľudí však určite nie sú rodiny zarábajúce 800 €.  Ale zase na druhej strane, neplatia aj títo ľudia štátu dane? Apropo dane.

Podľa súčasne platnej legislatívy musia platiť ľudia dosahujúci určitú výšku príjmu, či právnické osoby vyššie dane.  Potom je to spravodlivé, že v podstate ľudia, ktorí viac solidarizujú so štátom nedostanú od tohto štátu nič? Alebo je potrebné týmto ľuďom zato poskytnúť inú pridanú hodnotu, iné benefity, prípadne v prípade potreby pomoc.

 

Adresnosť pomoci

 

Nie každý je odkázaný na pomoc štátu formou rodinných dávok. Tie sú pre niektorých úplne zbytočné a uvítali by adresnosť pomoci štátu v iných smeroch.

Napríklad podnikateľské prostredie na Slovensku je mnohokrát opisované, ako prostredie v ktorom dominujú páni v bielych košeliach, drahých autách s „kopou peňazí". To však často krát, respektíve väčšinou vôbec nie je pravda. Podnikateľmi sú na Slovensku i ľudia, ktorí chodia v roztrhaných monterkách, pokazených, starých autách a dlhmi na každom kroku. Prečo je to tak? Mnohí malí podnikatelia sú závislí od veľkých podnikateľov. Tieto veľké ryby často riadne nevyplácajú malé ryby a tie sa dostávajú do veľkých problémov. Nemôžu zaplatiť ľudí, odvody, dane a tým pádom sa pre štát stávajú korisťou. Aj toto sú podnikatelia na Slovensku. Čiže, nemohla by pomoc štátu smerovať napríklad aj do tejto oblasti? Je nutné pchať peniaze tam, kde ich často netreba, alebo zase pomôcť adresnejšie, tam kde treba?

 

Možné návody?

 

Každý pracujúci človek na Slovensku je nútený platiť dane, a preto každý človek by rovnako mal mať právo na pomoc štátu. Plošné rozdávanie dávok aj tým, ktorí to vôbec nepotrebujú je ale nesprávne.  Ale rovnako nesprávne a nespravodlivé je niekomu pomáhať a inému, ktorý platí často i vyššie dane štátu nedať nič a ešte mu ani nepomôcť, keď sa dostane do úzkych. Tak aké by tu mohli byť návody? Možno ľuďom, viac zarábajúcim, ktorý platia i vyššie dane dať aspoň raz ročne nejaké daňové prázdniny, či úľavy. Podnikateľom, ktorí vždy riadne platili, no dostali sa do problémov poskytnúť pomoc, napríklad poskytovaním určitých preklenovacích úverov, respektíve dotácií, aby sa mohli znova postaviť na nohy a naďalej pracovať a zamestnávať ľudí. Alebo pomáhať týmto ľuďom adresne v iných, pre nich nepriaznivých situáciách.

Možno sú tieto návody hlúpe a existujú oveľa lepšie a účinnejšie návody, možno je potrebné rozvinúť diskusiu na tému, čo je adresnou pomocou pre iné skupiny obyvateľov, no liať vodu do mora, dávať peniaze tam kde sú a nepomôcť, tam, kde by to bolo oveľa viac potrebné je rovnakou hlúposťou.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Bratislava drahú parkovaciu analýzu skrýva pred verejnosťou

Pri vytváraní analýzy k parkovacej politike sa vyskytli problémy, o ktorých mali zamestnanci zakázané hovoriť.

DOMOV

Gabčíkovčania: S utečencami problém nebol, viac vystrájajú mladí Srbi

V priestoroch zariadenia pre utečencov v Gabčíkove je ubytovaných niekoľko stoviek Srbov.

DOMOV

Aj Bratislava má svoju Hlávkovú. Za kritiku parkovania referentku čakala šikana

Čím viac upozorňovala na chyby, tým viac problémov v práci mala.


Už ste čítali?